Την Παρασκευή 12 Μαΐου πρόκειται να δοθεί συνέντευξη τύπου για το 9ο Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ» που θα πραγματοποιηθεί στο ειδικό σωφρονιστικό κατάστημα νέων Αυλώνα. Η συνέντευξη θα φιλοξενηθεί στην Εταιρεία Ελλήνων Σκηνοθετών (Τοσίτσα 11, 1ος όροφος, Εξάρχεια, αίθουσα Νίκος Κούνδουρος).

Χαιρετισμό θα απευθύνουν η Πρύτανης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Καθηγήτρια κ. Άννα Μπατιστάτου και ο πρόεδρος της Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών κ. Χάρης Παπαδόπουλος.

Στη συνέντευξη θα συμμετέχουν οι κ.κ. Λάκης Λαζόπουλος, Άννα Βαγενά, Δημήτρης Καταλειφός, Οδυσσέας Ιωάννου, Νίκος Ξυδάκης, Θανάσης Λάλας, Γιάννης Οικονομίδης, Στάθης Σταυρόπουλος και η ιδρύτρια και επιστημονικώς υπεύθυνη του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου, Νικολέττα Τσιτσανούδη Μαλλίδη.