Μία πολύ σημαντική συνεργασία με την Εθνική Πινακοθήκη – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου προωθείται στο πλαίσιο του 10ου Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ» που θα διεξαχθεί τον προσεχή Μάιο στη Βοστώνη. Η Εθνική Πινακοθήκη συμμετέχει στο πρόγραμμα, στις εργασίες του οποίου θα μιλήσουν δύο εξέχουσες προσωπικότητες του πολιτισμού, η πρόεδρος του Δ.Σ. της Εθνικής Πινακοθήκης κ. Όλγα Μεντζαφού-Πολύζου και η Διευθύντρια κ. Συραγώ Τσιάρα. Με τις κυρίες Μεντζαφού – Πολύζου και Τσιάρα συναντήθηκε πρόσφατα η Επιστημονικώς Υπεύθυνη του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου, Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Νικολέττα Τσιτσανούδη – Μαλλίδη. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, συζητήθηκαν θέματα που αφορούν στην παρουσίαση και προβολή της Εθνικής Πινακοθήκης στο πλαίσιο των εργασιών του προγράμματος.

Επιπλέον, στην Αθήνα, η κ. Τσιτσανούδη – Μαλλίδη συναντήθηκε με τον πρόεδρο του College Year in Athens, και αντιπρόεδρο του Κολλεγίου Αθηνών κ. Αλέξη Φυλακτόπουλο, ο οποίος επίσης θα συμμετέχει με ομιλία στο 10ο Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο.