Η Οργανωτική Επιτροπή του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου: Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ ενημερώνει τις/τους συμμετέχουσες/οντες στο πρόγραμμα, που πρόκειται να μεταβούν στην Αμερική, ότι η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης, που παρέχεται από τον ΕΦΚΑ στις/στους ασφαλισμένες/ους του, δεν καλύπτει τα ταξίδια εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η ασφάλιση υγείας, ωστόσο, κατά τα ταξίδια στην Αμερική είναι σημαντική, καθώς το αμερικανικό σύστημα υγείας μπορεί να είναι αρκετά δαπανηρό.

Ως εκ τούτου απευθύνεται η σύσταση:

• σε περίπτωση ύπαρξης ιδιωτικού συμβολαίου υγείας, η επικοινωνία με τον ασφαλιστή σας για την επιβεβαίωση των καλύψεών σας.
  • σε περίπτωση μη ύπαρξης ιδιωτικού συμβολαίου, η επικοινωνία με ένα ασφαλιστικό γραφείο προκειμένου να δείτε τις επιλογές σε ταξιδιωτικά ασφαλιστικά προγράμματα.

Προς διευκόλυνση των συμμετεχόντων η Οργανωτική Επιτροπή εξασφάλισε έκπτωση 50% στο ταξιδιωτικό πρόγραμμα My Travel Complete της εταιρίας Allianz για τους συμμετέχοντες στο Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ.

Για περισσότερες πληροφορίες:

Ηλιάνα Ζουρμπάκη
Διακεκριμένη Συντονίστρια Ασφαλιστικών Πρακτόρων  Allianz Ευρωπαiκή Πίστη
European  Certified Financial Advisor (Eficert)
Δήμητρος 3 & Παναθηναίων, Μαρούσι Ι Τ 210 80 64 669 Κ 6977 24 14 02
Email: ilzourmpaki@hotmail.com

Η παραπάνω ασφαλιστική πρόταση δεν είναι δεσμευτική, διατυπώνεται προς διευκόλυνση των συμμετεχόντων και ουδεμία άλλη σύνδεση υπάρχει από την πλευρά της Οργανωτικής Επιτροπής με το γραφείο.

Σε περίπτωση που κάποιος/α συμμετέχων/ουσα επιθυμεί να ταξιδέψει χωρίς ταξιδιωτική ασφάλιση αποτελεί προσωπική επιλογή και ουδεμία ευθύνη φέρει το πρόγραμμα ως προς τις καλύψεις σε θέματα υγείας.