Από την Οργανωτική Επιτροπή του 5 ου Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας» ανακοινώθηκε ότι συνεχίζονται οι εγγραφές των ενδιαφερομένων να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα. Το 5ο Δ.Θ.Π. οργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων – Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών σε συνεργασία με το Instituto De Letras του Rio De Janeiro University και με τη συμμετοχή του Euro – American Women’s Council.

Η δράση τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου, ο οποίος και θα τιμήσει με την παρουσία του το πρόγραμμα. Στην έναρξη του 5 ου Δ.Θ.Π. θα συμμετάσχουν Πρυτάνεις και Αντιπρυτάνεις από την Ελλάδα και την Κύπρο (Ιωαννίνων, Α.Π.Θ., Κρήτης, Παντείου, Δημοκριτείου, Αιγαίου, Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου) οι οποίοι θα μιλήσουν για την έννοια της ετερότητας στο σύγχρονο Πανεπιστήμιο.