Ο διάλογος των πολιτισμών είναι η καλύτερη απάντηση στο μύθο της σύγκρουσης, τόνισε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας χαιρετίζοντας χθες την ανακοίνωση του 5ου Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου με θέμα «Ελληνική γλώσσα, πολιτισμός και MME», στο αμφιθέατρο του Μουσείου της Ακρόπολης.

Ο Προκόπης Παυλόπουλος επισήμανε ότι είναι καταστροφική η θεωρία περί δήθεν σύγκρουσης των πολιτισμών, πρόκειται περί ενός διαβρωτικού μύθου είπε, ο οποίος επιβουλεύεται την παγκόσμια ειρήνη και δημοκρατία.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας τόνισε ότι η διαμόρφωση παγκόσμιων στρατηγικών πάνω στη «σύγκρουση των πολιτισμών» είναι καταστροφική και επισήμανε ότι στις μέρες μας παρατηρείται συχνά η έλλειψη επικοινωνίας μεταξύ των πολιτισμών, την οποία πρέπει ν’ αποκαταστήσουμε.

Αναφερόμενος στο πρόγραμμα του 5ου Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου, του οποίου η κεντρική θεματική είναι αφιερωμένη στην ελληνική γλώσσα, τον πολιτισμό και στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, τόνισε ότι το φετινό θέμα του αφορά την εμβληματική προβληματική ως προς την «γλώσσα του άλλου» και, συνακόλουθα, ως προς την «ηθική της ετερότητας».

Παρατήρησε ότι η γλώσσα κάθε λαού και των ανθρώπων του, είναι βασικό «πυρηνικό» στοιχείο του πολιτισμού τους, διότι δίχως την «αντηρίδα» της γλώσσας, ο αντίστοιχος πολιτισμός δεν έχει, ουσιαστικά, ρίζες και θεμέλια.

«Προσεγγίζοντας την «γλώσσα του άλλου» – του άλλου λαού και των ανθρώπων του – προσεγγίζουμε τον ίδιο τον πολιτισμό του, υπακούοντας ταυτοχρόνως, στους σχετικούς κανόνες της ηθικής της ετερότητας» υπογράμμισε ο κ. Παυλόπουλος, ο οποίος τόνισε επίσης, ότι κάθε πραγματικός πολιτισμός επιδιώκει, οιονεί εκ φύσεως, την επικοινωνία με τους άλλους πολιτισμούς.

Ολοκληρώνοντας τον χαιρετισμό του, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας στάθηκε ιδιαίτερα στο γεγονός ότι το 5ο Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Γιάννη Βαμβακάρη, ενός βιοπαλαιστή εναερίτη της ΔΕΗ, ο οποίος σπούδαζε στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και έχασε την ζωή του εν ώρα εργασίας πάνω σε στύλο τη ΔΕΗ, λίγο πριν πάρει το πτυχίο του και λίγο μετά την λήξη του Θερινού Πανεπιστημίου το 2017.

Απευθυνόμενος προς την μητέρα του εκλιπόντος, η οποία παραβρέθηκε στην εκδήλωση, τόνισε ότι «αυτό το γνήσιο υπόδειγμα συνανθρώπου μας, ας είναι ένας «δείκτης πορείας», ως προς το τι σημαίνει ο αγώνας για την επί Γης καταξίωση του Ανθρώπου, σύμφωνα με τον προορισμό του».

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης βραβεύτηκε, μεταξύ άλλων, η ΕΡΤ για την όλη συνεισφορά της στη χρήση της ελληνικής γλώσσας σε μέσα μαζικής ενημέρωσης.

ΠΗΓΗ: ΕΡΤ, ΑΠΕ–ΜΠΕ