Ιδρύεται Όμιλος Αποφοίτων του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου, με στόχο τη διάδοση των ιδεών και την ανάληψη πρωτοβουλιών για την ελληνική γλώσσα και τη σύνδεσή της με τα σύγχρονα μέσα ενημέρωσης. Σε ανακοίνωση φοιτητών αναφέρονται τα εξής:

“Πέρυσι το καλοκαίρι στη Σύρο γεννήθηκε μια ιδέα οργανικά συνδεδεμένη με την ιδέα του διαχρονικού πια Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και Μ.Μ.Ε.». Μετά από παρότρυνσή της και με την ουσιαστική υποστήριξη της Ακαδημαϊκής Διευθύντριας του προγράμματος Νικολέττας Τσιτσανούδη, φοιτητές και φοιτήτριες του Θερινού Πανεπιστημίου αναλαμβάνουμε να δώσουμε σάρκα και οστά σε αυτήν την ιδέα, να ιδρύσουμε έναν Όμιλο Αποφοίτων με στόχο να στεγάσουμε την συλλογική μας μνήμη από τις συμμετοχές μας στη διοργάνωση αλλά και, κυρίως, να υποστηρίξουμε τον συνεχώς εξελισσόμενο θεσμό του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου και να δημιουργήσουμε στο μέλλον νέα πεδία ακαδημαϊκής δράσης.

Η ομάδα εργασίας που έχουμε συγκροτήσει εργάζεται στην κατεύθυνση αυτή, ώστε στο πλαίσιο του 5ου Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου, που θα διεξαχθεί στη Σύρο, να μπορέσουμε να συγκαλέσουμε την ιδρυτική μας συνέλευση και να προχωρήσουμε με όρεξη για δουλειά και καινοτόμες ιδέες.”

Σχετικός σύνδεσμος: Ανακοίνωση