Στο Διεθνές Συμπόσιο για τις δυνατότητες σπουδών φοιτητών από το εξωτερικό στην Ελλάδα παρουσιάστηκε το Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ». Το 1st Study in Greece Symposium πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο «Γ. Καραμπατζός» στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο Αθηνών και είχε ως θέμα του «Greece as an international educational pole”. Το Συμπόσιο οργανώθηκε από τον φορέα Study in Greece, που τελεί υπό την αιγίδα των Υπουργείων Εξωτερικών, Πολιτισμού και Παιδείας. Το Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο παρουσίασε η Ακαδημαϊκή Διευθύντριά του κ. Νικολέττα Τσιτσανούδη Μαλλίδη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Γλωσσολογίας και Ελληνικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Στην εκδήλωση παρέστη η Πρύτανης του Χαροκοπείου, Καθηγήτρια κ. Μαρία Νικολαΐδη, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο επικεφαλής Καθηγητής του Study in Greece, κ. Χρήστος Μιχαλακέλης, Επίκουρος Καθηγητής του Χαροκοπείου. Στις εργασίες του Συμποσίου συμμετείχαν μεταξύ άλλων ακαδημαϊκοί από την Κίνα και τον Καναδά, καθώς και ο κ. Σάκης Γκέκας, αντιπρόεδρος της Ελληνοκαναδικής Ένωσης Ακαδημαϊκών.